National Athletics League Grand Final

20 August 2022
Bedford International Athletic Stadium
Bedford, Great Britain & NI
Category: F

Premiership & Championships Grand Finals
A Final & B Final for each division.

National One
Fixture 4 – Yate Outdoor Sports Complex

Events

  • 100m M
  • 100m W
  • 110mH
  • 100mH
  • 200m M
  • 200m W
  • 400m M
  • 400m W
  • 400mH M
  • 400mH W
  • 800m M
  • 800m W
  • 1500m M
  • 1500m W
  • 3000mSC M
  • 3000mSC W
  • High Jump M
  • High Jump W
  • Pole Vault M
  • Pole Vault W
  • Long Jump M
  • Long Jump W
  • Triple Jump M
  • Triple Jump W
  • SP7.26K M
  • SP4K W
  • DT2K M
  • DT1K W
  • HT7.26K M
  • HT4K W
  • JT800 M
  • JT600 W
  • 3000m W
  • 4x100m Relay M
  • 4x100m Relay W
  • 4x400m Relay M
  • 4x400m Relay W
  • 3000m M

Past results

100m M
Krishawn Aiken (SBH)
10.48
200m M
Jamal Rhoden-Stevens (SBH)
20.90
400m M
Chris McAlister (TVH)
46.40
800m M
Jeremy Dempsey (SBH)
1:50.05
1500m M
Liam Dee (SBH)
3:51.33
5000m M
Neil Johnston (HRW)
13:56.53
110mH M
Miguel Perera (HRW)
13.85
400mH M
Tyri Donovan (WSE)
50.79
3000m SC M
Mark Pearce (SBH)
8:49.67
HJ M
Adam Brooks (YAT)
2.17m
PV M
Jack Phipps (BIR)
5.00m
LJ M
Jake Burkey (BIR)
7.33m
TJ M
Paul Ogun (SBH)
13.93m
SP M
Youcef Zatat (WGE)
17.14m
DT M
Nicholas Percy (SBH)
60.12m
HT M
Chris Bennett (SBH)
74.16m
JT M
Benji Pearson (BIR)
68.87m
4x100m M
HARROW AC
40.56
4x400m M
THAMES VALLEY HARRIERS
3:09.63
100m W
Holly Mills (HRW)
11.61
200m W
Emily Newnham (SBH)
24.01
400m W
Hayley McLean (SBH)
54.12
800m W
Phillipa Lowe (SBH)
2:12.41
1500m W
Niamh Bridson-Hubbard (B&B)
4:34.78
3000m W
Dani Chattenton (TVH)
9:18.64
100mH W
Alicia Barrett (TRF)
13.46
400mH W
Jessie Knight (WSE)
54.81
2000mSC W
Morgan Squibb (B&B)
7:01.14
HJ W
Lili Church (SWA)/Bernice Coulson (NOT)
1.75m
PV W
Emma Andersson (SBH)
4.00m
LJ W
Rebecca Chapman (CAR)
6.36m
TJ W
Angela Barrett (TVH)
12.53m
SP W
Amelia Strickler (TVH)
17.58m
DT W
Shadine Duquemin (SBH)
53.90m
HT W
Katie Head (NEB)
65.39m
JT W
Emma Hamplett (BIR)
45.73m
4x100m W
WOODFORD GREEN & ESSEX LADIES
46.91
4x400m W
WINDSOR, SLOUGH, ETON & HOUNSLOW
3:54.29
100m M
Nicholas Walsh (SAL)
10.31
200m M
James Williams (LIV)
21.28
400m M
Callums Dodds (E&H)
48.27
800m M
Ben Murphy (TON)
1:53.95
1500m M
James Kingston (TON)
4:00.17
5000m M
Jamie Burns (JAG)
15:08.10
110mH M
Adam Hill (LIV)
15.32
400mH M
James Webster (LIV)
52.32
3000mSC M
Robert Warner (HAV)
10:03.34
HJ M
Samuel Ebonine (SAL)
1.90m
PV M
Karran Kapur-Walton (WIG)
4.32m
LJ M
Harvey Darroch (LIV)
7.00m
TJ M
Morgan Hayward (CRW)
14.52m
SP M
Gavin Mclaughlin (LIV)
16.71m
DT M
Andrew Peck (JAG)
46.09m
HT M
Osian Jones (LIV)
71.44m
JT M
Scott Staples (CRW)
58.79m
4x100m M
CRAWLEY
43.99
4x400m M
CRAWLEY
3:28.80
100m W
Chelsea Walker (SAL)
12.03
200m W
Chelsea Walker (SAL)
24.54
400m W
Holly Turner (CRW)
56.74
800m W
Rachael Scott (WIG)
2:11.88
1500m W
Natalie Sewell (HAV)
4:42.13
3000m W
Faye O'Hare (LIV)
10:48.90
100mH W
Chloe Williams (HAV)
14.15
400mH W
Emily Craig (JAG)
60.45
2000mSC W
Alicia Paton (JAG)
7:19.45
HJ W
Emily Borthwick (WIG)
1.80m
PV W
Shona Wilkinson (SAL)
2.80m
LJ W
Brooke Ironside (BOU)
5.91m
TJ W
Mame Sow (CRW)
12.72m
SP W
Shaunna Thompson (SAL)
14.42m
DT W
Kirsty Law (SAL)
60.13m
HT W
Danielle Broom (BOU)
50.04m
JT W
Jo Rowland (CRW)
40.39m
4x100m W
SALE HARRIERS
51.52
4x400m W
HAVERING
4:05.81
100m M
Jacob Nelson (POR)
11.20
200m M
Jacob Nelson (POR)
22.52
400m M
Kareem Selman-Jackson (BEL)
49.93
800m M
Ewan Forsythe (MMK)
2:04.01
1500m M
Callum Stewart (BEL)
4:05.89
5000m M
Luc Jolly (REA)
15:36.28
110mH M
Michael Dyer (REA)
16.77
400mH M
Hamish McGarvie (MMK)
61.46
3000mSC M
Peter Cook (REA)
10:45.80
HJ M
Jacob Rajkumar (REA)
1.85m
PV M
Tim Penley (MMK)
3.93m
LJ M
Elliott Evans (POR)
6.24m
TJ M
Adam Timpson (POR)
11.94m
SP M
Abi Ekoku (BEL)
13.15m
DT M
Abi Ekoku (BEL)
38.44m
HT M
James Ericsson-Nicholls (MMK)
49.72m
JT M
Jack Panter (MMK)
48.86m
4x100m M
CITY OF PORTSMOUTH
44.25
4x400m M
CITY OF PORTSMOUTH
4:34:46
100m W
Abigail Kathryn Fitton (MMK)
12.75
200m W
Abigail Kathryn Fitton (MMK)
25.98
400m W
Abby Roskilly (MMK)
60.19
800m W
Abby Roskilly (MMK)
2:20.38
1500m W
Phillipa Baxter (BEL)
4:58.07
3000m W
Katie-Ellen French (BEL)
10:35.22
100mH W
Lateefah Ageremi (MMK)
16.22
PV W
Mia Soman (MMK)
2.50m
LJ W
Lateefah Ageremi (MMK)
5.23m
TJ W
Lateefah Ageremi (MMK)
11.42m
SP W
Charlotte Payne (REA)
11.72m
DT W
Charlotte Payne (REA)
38.67m
HT W
Charlotte Payne (REA)
61.55m
JT W
Poppy Herbert (POR)
30.60m
100m M
Deji Tobias (WSE)
10.21
200m M
Edmond Amaning (TVH)
20.48
400m M
Rabah Yousif (NEB)
45.41
800m M
Sebastian Coe (HAR)
1:46.18
1500m M
Ian Hamer (EDI)
3:38.90
3000m M
Philip Sesemann (B&B)
8:04.25
5000m M
Paul Evans (BEL)
13:47.54
110mH M
Tony Jarrett (HAR)
13.49
400mH M
Chris Rawlinson (BEL)
49.40
3000mSC M
Justin Chaston (BEL)
8:30.52
HJ M
Steve Smith (LIV)
2.33m
PV M
Luke Cutts (S&D)
5.61m
LJ M
Jonathan Moore (BIR)
8.00m
TJ M
Tosin Oke (WGE)
17.05m
SP M
Adam Nelson (BIR)
20.76m
DT M
Brett Morse (BIR)
65.30m
HT M
Martin Girvan (WOL)
77.54m
JT M
Colin Mackenzie (NEB)
82.38m
4x100m M
SALE HARRIERS
39.80
4x400m M
NEWHAM & ESSEX BEAGLES
3:06.94
100m W
Bev Kinch (BOH)
11.10
200m W
Dina Asher-Smith (B&B)
22.98
400m W
Phyllis Smith (SAL) & Lee McConnell (SBH)
51.70
800m W
Jenny Meadows (W&D)
2:00.74
1500m W
Christina Boxer (ALD)
4:12.70
3000m W
Anna Ford (FEL)
9:04.90
5000m W
Jo Lodge (WSE)
16:05.23
2000mSC W
Charlotte Green (BRI)
6:34.12
3000mSC W
Racheal Bamford (LEE)
10:29.31
100mH W
Jess Ennis (TRF)
12.97
400mH W
Jessie Knight (TVH)
54.81
HJ W
Debbie Marti (BRO)
1.91m
PV W
Sally Peake (BIR) & Jade Ive (SBH)
4.30m
LJ W
Fiona May (DER)
6.69m
TJ W
Yamile Aldama (SBH)
14.55m
SP W
Judy Oakes (CRO)
18.88m
DT W
Meg Richie (EDI)
62.18m
JT W
Kelly Morgan (WSE)
57.99m
4x100m W
BOROUGH OF HOUNSLOW
44.60
4x400m W
BIRCHFIELD HARRIERS
3:34.56

Prize money

Not available.

Fees

Not available.

Placing Points

  • 1st - 15
  • 2nd - 10
  • 3rd - 5