National Athletics League Match #1

7 May 2022
Category: F

Premiership
Fixture A – Manchester Regional Athletics Arena
Fixture B – Cardiff International Sports Stadium

Championship
Fixture A – Weir Archers Athletics Track
Fixture B – Chelmsford Athletic Centre

National One
Fixture 1 – Stantonbury Campus Purbeck.

Events

  • 100m M
  • 100m W
  • 110mH
  • 100mH
  • 200m M
  • 200m W
  • 400m M
  • 400m W
  • 400mH M
  • 400mH W
  • 800m M
  • 800m W
  • 1500m M
  • 1500m W
  • 3000mSC M
  • High Jump M
  • High Jump W
  • Pole Vault M
  • Pole Vault W
  • Long Jump M
  • Long Jump W
  • Triple Jump M
  • Triple Jump W
  • SP7.26K M
  • SP4K W
  • DT2K M
  • DT1K W
  • HT7.26K M
  • HT4K W
  • JT800 M
  • JT600 W
  • 3000mSC W
  • 3000m W
  • 4x100m Relay M
  • 4x100m Relay W
  • 4x400m Relay M
  • 4x400m Relay W
  • 5000m M

Past results

100m M
Toby Makoyawo (WSE)
10.37
200m M
Toby Makoyawo (WSE)
21.05
400m M
Jamal Rhoden-Stevens (SBH)
46.50
800m M
Daniel Howells (HAR)
1:50.65
1500m M
Ben Potrykus (WGL)
3:46.72
3000m M
Neil Johnston (HAR)
8:19.31
110mH M
Edson Gomes (SBH)
14.21
400mH M
Jacob Paul (WSE)
50.66
3000m SC M
Richard Ollington (TVH)
9:15.87
HJ M
William Grimsey (WGL)
2.16m
PV M
Jack Phipps (BIR)
5.01m
LJ M
Efe Uwaifo (HAR)
7.30m
TJ M
Efe Uwaifo (HAR)
15.66m
SP M
Scott Lincoln (SBH)
20.02m
DT M
Nicholas Percy (SBH)
62.87m
HT M
Chris Bennett (SBH)
73.04m
JT M
Gavin Johnson Assoon (TVH)
68.43m
4x100m M
SHAFTESBURY HARRIERS
41.49
4x400m M
SHEFFIELD & DEARNE
3:13.95
100m W
Nia Wedderburn-Goodison (HAR)
11.70
200m W
Zoey Clark (TVH)
23.63
400m W
Zoey Clark (TVH)
51.99
800m W
Ejiro Okoro (BIR)
2:07.19
1500m W
Isobel Ives (NEB)
4:26.07
3000m W
Kate Maltby (BRI)
9:51.72
100mH W
Anastasia Davies (B&B)
13.38
400mH W
Nicole Kendall (TVH)
56.32
2000mSC W
India Weir (TVH)
6:56.75
HJ W
Pippa Rogan (TVH)
1.80m
PV W
Jade Ive (SBH)
4.30m
LJ W
Jade O'Dowda (NEB)
6.06m
TJ W
Angela Barrett (TVH)
12.44m
SP W
Amelia Strickler (TVH)
17.31m
DT W
Samantha Callaway (NEB)
52.61m
HT W
Katie Head (NEB)
61.66m
JT W
Freya Jones (NEB)
51.11m
4x100m W
TRAFFORD AC
47.64
4x400m W
THAMES VALLEY HARRIERS
3:35.12
100m M
Reuben Arthur (E&H)
10.48
200m M
Jona Efoloko (SAL)
21.00
400m M
James Williams (LIV)
47.10
800m M
Sean Molloy (TON)
1:50.21
1500m M
Dave Ragan (BMH)
3:53.85
3000m M
Stephen Strange (TON)
8:30.11
110mH M
Lewis Church (TON)
15.15
400mH M
James Webster (LIV)
53.50
3000mSC M
Magnus Tait (JAG)
8:47.20
HJ M
Thomas Hewes (CHL)
2.00m
PV M
Reuben Nairne (JAG)
4.85m
LJ M
Shandell Taylor (HAV)
6.75m
TJ M
Seun Okome (SAL)
15.48m
SP M
Sam Heawood (CRW)
16.64m
DT M
Joe Martin (SAL)
49.59m
HT M
Richard Martin (BED)
57.54m
JT M
Sam Dean (SAL)
58.00m
4x100m M
HAVERING
43.45
4x400m M
CRAWLEY
3:17.66
100m W
Alyson Bell (JAG)
11.90
200m W
Success Eduan (SAL)
23.90
400m W
Zoe Pollock (E&H)
54.67
800m W
Hannah Cameron (JAG)
2:07.40
1500m W
Khahisa Mhlanga (HPH)
4:37.30
3000m W
Holly Little (JAG)
10:04.02
100mH W
Danielle McGifford (WIG)
13.70
400mH W
Mhairi Patience (JAG)
60.70
2000mSC W
Sarah Tait (JAG)
6:32.60
HJ W
Rosie Sharples (JAG)
1.70m
PV W
Sophie Ashurst (SAL)
3.80m
LJ W
Danielle McGifford (WIG)
5.80m
TJ W
Mame Sow (CRW)
12.20m
SP W
Shaunna Thompson (SAL)
13.75m
DT W
Pheobe Dowson (BOU)
51.02m
HT W
Rachel Hunter (JAG)
62.19m
JT W
Emily Dibble (LIV)
45.90m
4x100m W
GLASGOW JAGUARS
47.90
4x400m W
CRAWLEY
3:58.59
100m M
Samuel Ige (BEL)
10.70
200m M
Samuel Ige (BEL)
22.08
400m M
Reuben Henty-Daire (REA)
48.60
800m M
Samuel Winters (MMK)
1:54.50
1500m M
Samuel Winters (MMK)
3:54.66
3000m M
Jacob O'Hara (POR)
8:43.35
110mH M
Steve Kasparis (POR)
17.49
400mH M
Joe Frew (REA)
58.07
3000mSC M
Paul Cardy (POR)
10:10.79
HJ M
Joseph Cox (REA)
1.85m
PV M
Sam Keys (REA)
3.70m
LJ M
Samuel Ball (REA)
7.09m
TJ M
Sawn Ampofo (MMK)
13.45m
SP M
Andrew Knight (POR)
14.52m
DT M
Andrew Knight (POR)
45.56m
HT M
Stuart Thurgood (POR)
50.48m
JT M
Callum Taylor (POR)
58.23m
4x100m M
BELGRAVE HARRIERS
43.66
4x400m M
CITY OF PORTSMOUTH
3:25.74
100m W
Ebony Carr (MMK)
12.25
200m W
Abi Fritton (MMK)
26.71
400m W
Sian Harry (BEL)
55.16
800m W
Katie-Ellen French (BEL)
2:17.52
1500m W
Holly Wilkinson (POR)
4:47.83
3000m W
Rebecca Lord (POR)
10:04.47
100mH W
Bethany Nasrallah (REA)
17.38
400mH W
Helen Brown (BEL)
1:52.89
HJ W
Yasmin Henlon (BEL)
1.40m
PV W
Mia Soman (MMK)
2.40m
LJ W
Ella Hartwell (POR)
4.93m
TJ W
Mimi Nightingale (POR)
10.44m
SP W
Heather Cubbage (POR)
12.35m
DT W
Heather Cubbage (POR)
44.60m
HT W
Kayleigh Presswell (MMK)
60.88m
JT W
Eva Durand (MMK)
43.35m
4x100m W
MARSHALL MILTON KEYNES
49.57
4x400m W
BELGRAVE HARRIERS
4:06.51
100m M
Deji Tobias (WSE)
10.21
200m M
Edmond Amaning (TVH)
20.48
400m M
Rabah Yousif (NEB)
45.41
800m M
Sebastian Coe (HAR)
1:46.18
1500m M
Ian Hamer (EDI)
3:38.90
3000m M
Philip Sesemann (B&B)
8:04.25
5000m M
Paul Evans (BEL)
13:47.54
110mH M
Tony Jarrett (HAR)
13.49
400mH M
Chris Rawlinson (BEL)
49.40
3000mSC M
Justin Chaston (BEL)
8:30.52
HJ M
Steve Smith (LIV)
2.33m
PV M
Luke Cutts (S&D)
5.61m
LJ M
Jonathan Moore (BIR)
8.00m
TJ M
Tosin Oke (WGE)
17.05m
SP M
Adam Nelson (BIR)
20.76m
DT M
Brett Morse (BIR)
65.30m
HT M
Martin Girvan (WOL)
77.54m
JT M
Colin Mackenzie (NEB)
82.38m
4x100m M
SALE HARRIERS
39.80
4x400m M
NEWHAM & ESSEX BEAGLES
3:06.94
100m W
Bev Kinch (BOH)
11.10
200m W
Dina Asher-Smith (B&B)
22.98
400m W
Phyllis Smith (SAL) & Lee McConnell (SBH)
51.70
800m W
Jenny Meadows (W&D)
2:00.74
1500m W
Christina Boxer (ALD)
4:12.70
3000m W
Anna Ford (FEL)
9:04.90
5000m W
Jo Lodge (WSE)
16:05.23
2000mSC W
Charlotte Green (BRI)
6:34.12
3000mSC W
Racheal Bamford (LEE)
10:29.31
100mH W
Jess Ennis (TRF)
12.97
400mH W
Jessie Knight (TVH)
54.81
HJ W
Debbie Marti (BRO)
1.91m
PV W
Sally Peake (BIR) & Jade Ive (SBH)
4.30m
LJ W
Fiona May (DER)
6.69m
TJ W
Yamile Aldama (SBH)
14.55m
SP W
Judy Oakes (CRO)
18.88m
DT W
Meg Richie (EDI)
62.18m
JT W
Kelly Morgan (WSE)
57.99m
4x100m W
BOROUGH OF HOUNSLOW
44.60
4x400m W
BIRCHFIELD HARRIERS
3:34.56

Prize money

Not available.

Fees

Not available.

Placing Points

  • 1st - 15
  • 2nd - 10
  • 3rd - 5