England Athletics U15/U17/U20 Indoor Championships

11 February 2023 - 12 February 2023
English Institute of Sport Sheffield
Sheffield, Great Britain & NI
Category: F

This event is a UKA Grade 2 meeting.

The winner of the U20 discipline events will be selected to represent Great Britain at the U20 DNA Match here is the selection policy: http://www.uka.org.uk/wp-content/uploads/2022/12/2023-DNA-U20-Indoor-Showcase-Selection-Policy.pdf

EIS-Sheffield

Events

  • 800m i M
  • 800m i W
  • 1500m i M
  • 1500m i W
  • 60m i M
  • 60m i W
  • 60mH i U20M
  • 60mH i U17M
  • 60mH i U17W
  • 60mH i W
  • High Jump i M
  • High Jump i W
  • Long Jump i W
  • Long Jump i M
  • Triple Jump i M
  • Triple Jump i W
  • Pole Vault i M
  • Pole Vault i W
  • SP5K U17/18M
  • SP6K U20M
  • SP4K i W
  • SP3K U15/17W
  • SP4K W
  • 200m i M
  • 200m i W
  • 400m i W
  • 400m i M
  • 300m i W
  • 60mH i U15B
  • 60mH i U15G
  • SP4K U15B
  • 300m i M

Past results

60m
Michael Onilogbo
6.71
60mH
Adam Hoole
7.98
200m
Jason Kalala
21.64
400m
Bayleigh Lawton
49.44
800m
Jake Minshull
1:52.89
1500m
Kian Wiles
3:58.64
HJ
Luke Ball
2.04m
PV
Lazarus Benjamin
5.10m
LJ
Oreofeoluwa Adepegba
7.30m
TJ
Archie Yeo
14.71m
SP
Rhys Allen
16.89m
60m
Joy Eze
7.36
60mH
Mia McIntosh
8.22
200m
Success Eduan
23.44
400m
Emily Newnham
54.75
800m
Beatrix Wraith
2:09.40
1500m
Louise Hackett
4:28.97
HJ
Halle Ferguson
1.75m
PV
Gemma Tutton
3.90m
LJ
Ella Rush
6.22m
TJ
Georgina Scoot
12.19m
SP
Omolola Kuponiyi
12.89m
60m
Dante Legister
6.84
60mH
Hayden Christian
8.13
200m
Dean Patterson
21.40
400m
Sam Lunt
49.45
800m
Miles Waterworth
1:56.32
1500m
Corey Campbell
3:58.95
HJ
Martins Ogedenbe Dobies
1.91m
PV
Rudi May
4.00m
LJ
D'mitri Varlack
6.61m
TJ
Jack Hilton
14.07m
SP
Alastair Brown
15.19m
60m
Renee Regis
7.46
60mH
Lia Bonsu
8.56
200m
Renee Regis
23.93
300m
Arabella Wilson
39.53
800m
Alice Bennett
2:21.05
HJ
Maeve Fleming
1.67m
PV
Charley O'Neill
3.45m
LJ
Chisom Nwafor
5.71m
TJ
Libby White
12.63m
SP
Meghan Porterfield
14.79m
60m
Arnar Brynjarsson
7.28
60mH
Luke Pichler
8.55
200m
Arnar Brynjarsson
23.03
300m
Milton Cooper
37.70
800m
Ruben Stovell
2:01.67
HJ
Andre Onyekwe
1.82m
PV
Charlie Platt
3.35m
LJ
Luke Pichler
5.99m
SP
Joseph Perkins
11.55m
60m
Nell Desir
7.51
60mH
Leah Wagstaff
8.95
200m
Nell Desir
24.39
300m
Ella Darby
41.10
800m
Megan Barlow
2:15.22
HJ
Qi-Chi Ukpai
1.64m
PV
Isabella Turner
2.80m
LJ
Sadie Parker
5.45m
SP
Rebecca Wright
12.28m

Prize money

Not available.

Fees

Per Event: £15

Placing Points

This meeting will award points only to the top 3 to contribute towards their World Athletics Ranking and exclusively in finals.

  • 1st - 15
  • 2nd - 10
  • 3rd - 5